Pirográfia, egy tüzes grafika
A pirográfia egy nagyon izgalmas alkotási forma. Gyönyörű végeredménnyel tud járni, ha az alkotó a helyzet magaslatán van. Én a pirográfiám elkészítéséhez forrasztópákát használok. A páka magas hőjétől (>300°C) kicsit megég a fa, amire a mintát akarjuk felvinni, és ezért jön létre sötétebb, vagy egészen fekete folt a fa felületén.
Ezt a technikát is használtam már ajándéktárgyak készítésére születésnapra, Karácsonyra. Így alkottam borosgazdának pohár alátéteket. Fiatal srácoknak súlyzóra való súly formájú fényképtartót készítettünk fából, amiket pirográfiával díszítettem.
Általunk barkácsolt diófa mécsestartóra és fényképtartóra népies motívumokat égettem egy néptáncos párnak.
Néptánc tanárnak fával vontunk be pendrive-ot, erre került néptánc cipellős minta pirográfia segítségével.
És nem utolsó sorban készítettünk kis boroshordót is, amit szintén pirográf technikával díszítettünk.
Hasonló vele az alkotás, mintha filccel rajzolnék, azzal a kivétellel, hogy a pákát nehezebb tartani és a fába a mintát bonyolultabb szépen belevésni, mivel a fa száliránya "eltérítheti" a kívánt rajzolattól a pákahegyet. Szálirányra merőlegesen tehát nehezebb vonalat húzni. Azt pedig mindig szem előtt kell tartani, hogy egy forró gépről van itt szó, ami képes mintát égetni a fába, ha nem vigyázunk mi is megéghetünk! Ha ezzel számolunk és óvatosak vagyunk fantasztikus dolgokat lehet kihozni forrasztópákánk segítségével.