Öltözéket öltögettem
Első gyermekem születése után a jelmezkészítés egyre rendszeresebb elfoglaltságommá vált. Varrott jelmezekkel is próbálkoztam. A férjem is besegített ahol tudott.
Királylány jelmezt két egymás utáni évben is készítettem a kislányomnak. Lila átlátszó anyagot húztam össze cérnával, hogy puffos legyen, fehér pólót, harisnyát vett alá. Arany rojtos szegélyből készült a koronája.
Máskor kislányomat lepkének öltöztettük. Rózsaszín tüllből varrtam neki fel-le vehető szárnyakat. Hajpántjára csápokat varrtam kék anyagból. Kék-fehér csíkos pólóval vette fel.
Angyal is volt, amihez gyönyörű hófehér anyagot választottam, ami rózsákból állt. Ebből varrtam a szoknyát. Fehér pólót vett hozzá. Ehhez készítettünk neki szárnyat kartonpapírt újrahasznosítva. Kilyukasztottuk és dekorpapírt raktunk a lyukakba. Aranyra festettük és egy aranygumit erősítettünk rá, amibe belerakhatta a kezét és felrakhatta a hátára a szárnyat. Egy varázspálca is készült még hozzá férjem közreműködésével.
Nagycsoportban meseszereplőnek kellett öltözni. Az én kislányom -természetesen :)- világszép nádszálkisasszonynak öltözött. A ruha alját bézs színű szaténból varrtam meg.
De volt, hogy Csipkerózsika jelmezt készítettem, rózsaszín szatén anyagból varrtam meg a ruhát. Alá -hogy harang alakú legyen- tüll alsószoknyát varrtam. Felsőnek egy rózsaszín pólót varrtam fehér csipkedíszítéssel, ilyen csipkéből a fejére is került. Készítettem még hozzá egy kulcslyukmedálos nyakláncot oly módon, hogy egy fém díszkulcslyukat egy aranyozott szalagra varrtam.
Fiamnak az első jelmeze -amikor még mászós volt- egy fehér harisnya volt, amit nyuszifülnek kötözve a fején viselt. Ebben tudott játszani is, nem zavarta.
Volt fekete párduc is. Egy pólóanyagból készült maszkot húzott a fejére, aminek füleket is varrtam és kivágtam a szeménél. A nadrágját fekete bársonyból öltöttem össze. Feljebb látható.
Következő évben sárkánynak öltözött. Pólót varrtam neki kék anyagból, az elejére pikelyszerű ezüst anyagot aplikáltam. Két karjára fel-le húzható szárnyat varrtam zöld anyagból, ez egy gumi segítségével maradt a helyén. Levehetőre készült, hogy ne zavarja a játékban.
Mikor ovis lett farkas jelmezt készítettem neki, amihez egy bársonyos barna anyagból trikót varrtam. A trikóra pedig műszőrből készült farok került. Egy fekete szélesebb gumira, amit fajpántnak összevarrtam került a füle. Műbőrből formáltam meg füleket, és a gumihoz varrtam kézzel. Ez a fül azóta sokunk jelmezét egészítette ki. Például amikor Piroska és a Farkas-nak öltöztünk a férjemmel, akkor az ő fején volt.
Háromfejű sárkányjelmezt készítettünk a férjemmel, ami az egyik legjobb jelmezünk mind máig. A zöld overált hozzá puha anyagból varrtam. Ujjatlannak készítettem el, hogy ne süljön meg a fiam a ruhájában, mert az oviban eleve nagyon meleg volt. Vastag anyagot választottam, hogy jó legyen a tartása és ne látszódjon át. Hosszúnadrágos overált készítettem, ami a bokájánál be volt húzva gumival. A nyakánál lehetett bemászni és egy szalaggal összekötni a rést. Alá pólót vett fel. A hátára enyhén fénylő világos zöld anyagból sárkányos szárnyakat varrtam. A szárnyakat dróttal merevítettem, hogy legyen némi tartása. A tarkójától indult el egy taréjos rész, ami farokban végződött. Ebbe szivacsot húztam merevítésnek. Férjem eközben elkészítette a sárkányfejeket. A fejekhez világoskék fonalat választottam frufrunak. A végén én varrtam a fejeket a ruhára. Az egyik fejet az egyik, a másik fejet a másik vállára. A kapucniján volt a harmadik fejéhez tartozó frufru, benne a fiunk feje volt. Így lett háromfejű a sárkányjelmez. :)
Fiunk tavaly előtt tűznek öltözött. Ehhez piros fényes anyagból varrtam ujjatlan pólót és hosszúnadrágot. Egy lángmintás muszlin anyagból meg palástot.
A legkisebb lányunknak a "Katica és Fekete Macska" kalandjairól szóló meséből varrtuk meg Katicának a jelmezét. Katica egy fiatal szuperhős lány, aki katica mintájú és színű feszülős ruhában flangál csodajojójával. Bejártam Tolnát Baranyát, de nem kaptam piros alapon fekete pöttyös nyúlós anyagot. Ezért a piros anyagot, amit vettem, magam pöttyöztem be. Ehhez férjem korongvágó készletéből választottam sablont, rászorítottam az anyagra és belül besatíroztam feketére. Ezt rengetegszer megismételtem. Szép lett a végeredmény. Varrtam az anyagból egy hosszú ujjú pólót és egy hosszúnadrágot. Férjem eközben a jojót készítette el. Saját maga által kitalált szabásminta alapján varrta össze a több kiszabott anyagdarabot, hogy a végén jojóformát kaphasson. Erre ezüst kalapgumit varrtam, hogy lehessen vele jojózni. A jelmezt a kislányom arcára festett maszk egészítette ki.
A nagylányom egyik legjobban sikerült jelmezét, a tengerjelmezt nagymamájával együtt készítettük. A ruhát úgy terveztük, hogy a kellékek nélkül később színházba is hordhassa a lányom. Varrt hozzá egy levehető övet, amiről kagylók lógtak. A kék hosszú ruha fölé egy fehér átlátszó anyagot varrt, mintha fodrozódna a tenger. Ezeket becsípve hozzávarrta az alsó anyaghoz. Én készítettem a kiegészítőket. Kagylóláncot fűztem, egy hajpántra és egy szaténszalagra forróragasztóval kagylókat, csigákat ragasztottam. Az utóbbiból lett a nyakékje. Két tűt meghajlítottam, hogy a fülét körbefogja. A tűk végére forróragasztóval kagylókat ragasztottam. Nincs kilyukasztva a füle, ezért így oldottuk meg, hogy kagyló fülbevalója lehessen. Varrtam neki madaras nyakláncot, türkiz tüll bolerót és sálat felhő mintával. Nagy sikert aratott vele.
Ugyanebben az évben varrtam hármunknak -férjemmel és fiammal együtt- Ninjago-s jelmezt. Egy piros, egy zöld és egy lila ninját formáltunk meg, akiket fiam név szerint tudott, hogy kik. Szatén anyagból varrtam őket. Arany szaténszalagot kötöttünk a derekunkra. A felül bemászós bő overált egy színben hasonló szaténszalaggal kötöttük meg felül, a derekunknál meg az arany szalaggal. Nadrágunk a földig ért. Hozzá fekete nyúlós anyagból ninjás fejfedőt is varrtam. A szemkivágáshoz vetex anyagot vasaltam mielőtt kivágtam volna a rést. Ez adott körben tartást az anyagomnak, hogy ne hajladozzon. A fiam nagyon boldog volt, hiszen még jobb a beöltözés, ha összeöltözöl valakivel.
Én pedig voltam még discós, ehhez egy nyúlós ezüst anyagból varrott ujjatlan pólót készítettem, kis fodorral a derekamnál.
Ugyan nem varrok nagyon szépen, és néha kiszabtam az anyagból a gyerekeket és magunkat, de nagy örömet okoztam ezekkel az egyedi ruhákkal a gyerekeimnek és a férjemnek is. Azóta is szívesen felveszik őket.